وبلاگ

شما اینجا هستید

 • ردپای آب

  روش زندگی پایدار و آب

  ردپای آب

  ردپای آب، مقدار آبی است که به صورت مستقیم و غیر مستقیم در فرآیند تولید محصول، (که شامل مصرف آب و آلودگی‌های آن در سراسر چرخه تولید است) مصرف می‌شود. ردپای آب می‌تواند برای یک فرآیند مانند رشد برنج، برای یک محصول مثل یک شلوار، برای سوختی که در ماشین‌هایمان می‌ریزیم یا برای یک کارخانه بین‌المللی اندازه‌گیری شود. ردپای آب می‌تواند به ما بگوید چه مقدار آب در کشورها، در جهان، در حوضه یک رودخانه یا یک آبخوان مصرف می‌شود. همچنین می‌تواند در مقیاس هر تن از محصول، هر هکتار از زمین، هر واحد از ارز و واحدهای عملیاتی اندازه‌گیری شود.

 • برای حیات، وحشی باش

  ­ برای حیات، وحشی باش

  ۱۶ خرداد مصادف با روز جهانی محیط زیست است. روز جهانی محیط زیست یکی از مهم‌ترین روزهای سازمان ملل متحد برای آگاهی جهانی و اقدام در زمینه حفاظت از محیط زیست است. مجمع عمومی سازمان ملل و در جریان کنفرانس استکهلم با موضوع محیط زیست انسانی در سال ۱۹۷۲ این روز را به نام "روز جهانی محیط زیست" نام گذاری کرد. در طول سال‌ها روز جهانی محیط زیست به عنوان یک اقدام جهانی بین مردم گسترش پیدا کرد و اکنون بیش از ۱۰۰ کشور جهان این روز را جشن می‌گیرند.

 • دنیای شگفت انگیز مورچه ها

  مورچه ها جانوران بسیار پیچیده و عجیبی هستند که نزدیک به ۱۲۰۰۰ گونه از آن ها در طبیعت شناسایی شده است و احتمال می رود که تعداد آن ها به ۲۰۰۰۰ گونه نیز برسد. اگر این تعداد را با کل راسته پستانداران که شامل ۴۰۰۰ گونه در کل جهان است مقایسه کنیم به تنوع زیاد و عظمت مورچه ها پی خواهیم برد. مورچه ها، جانورانی اجتماعی هستند که در تمام نقاط کره زمین به جز قطب شمال و قطب جنوب یافت می شوند. در این مقاله به طور خلاصه به بررسی زندگی این موجودات می پردازیم.