گربه پالاس

شما اینجا هستید

پژوهش

مصاحبه

به منظور به دست آوردن اطلاعات مورد نیاز درباره مشاهده گربه پالاس (Otocolobus manul) و طعمه‌های احتمالی آن در منطقه مورد مطالعه ابتدا از روش مصاحبه و تکمیل پرسشنامه استفاده شد. به این منظور تلاش شد تا با افرادی که بیشتر در منطقه رفت و آمد داشته‌اند، مصاحبه شود. پس از تهیه لیست اولیه از افراد مورد نظر با راهنمایی اداره محیط‌زیست و محیط‌بانان منطقه به سکونتگاه‌های درون یا حاشیه منطقه مورد مطالعه رفته و از دهیاری‌ها در مورد کوهنوردان یا گردشگران محلی پرس و جو شد. در نهایت با محیط‌بانان، شکارچیان، دامداران و کوهنوردان و گردشگران بومی از 22 روستا یا سکونتگاه در اطراف منطقه مورد مطالعه توسط مصاحبه حضوری و پر کردن پرسشنامه تا حد امکان مصاحبه شد. (تصویر 3) نقشه سکونتگاه‌های مورد مطالعه را نشان می‌دهد.

تلاش شد تا از افراد مرتبط در منطقه مورد مطالعه در مورد تجربه مشاهده گربه پالاس و یا طعمه‌هایش از جمله جوندگانی مانند پایکا(Ochotona rufescens)، جرد (Meriones persicus) یا جربیل (Rhombomys opimus) و پرندگانی شامل کبک (Alectoris chukar) و تیهو (Ammoperdix griseogularis) پرسیده شود. همچنین در مورد مشاهده پلنگ (Panthera pardus) در منطقه مورد مطالعه از این افراد پرس و جو شد.

برای درک تأثیر حضور انسان و فعالیت‌هایش در منطقه مورد مطالعه، نظر این افراد از تغییر جمعیت حیات‌وحش، حضور دام و حضور شکارچیان در 10 سال گذشته در مقایسه با دوره قبل از آن در منطقه پرسیده شد.