ردپای آب

شما اینجا هستید

عضویت موسسه نجوای زمین در شبکه جهانی ردپای آب

آب برای انسان‌ها یکی از عناصر اصلی حیات است که ۷۰ درصد سطح زمین را پوشانده است. با این وجود، بخش اعظم این آب یعنی ۹۷.۵ درصد آن شور است و برای ما موارد مصرف بسیار محدودی دارد. از ۲.۵ درصد باقی مانده نیز تنها بخش اندکی دارای کیفیت مطلوب برای مصرف گیاهان و جانوران زمین است. اما با این حال ما به مصرف بیش از حد آب معتادیم و در عین حال، از سرگذشت آب، از هنگام باریدن از ابرها تا ریخته شدن در لیوانُ، بی خبریم و جاری شدن آب از شیر خانه یا محل کارمان را امری کاملا عادی در نظر می‌گیریم.

ما از میزان مصرف و ارزش آب غافلیم. به راحتی شیر آب را باز می‌گذاریم، حین شستن ظرف، درپوش ظرف‌شویی را نمی‌‌گذاریم، غذای اضافی‌مان را دور می‌اندازیم و از حجم آبی که صرف تهیه مواد مصرفی‌مان می شود و هزینه‌های آن بی اطلاعیم. نه تنها آب را رایگان می‌دانیم بلکه نسبت به پیامدها و هزینه‌هایی که صرف جابه جایی و عرضه‌ی آن می‌شود نیز ناآگاهیم. تا زمانی که دید واقع بینانه‌ای به آب نداشته باشیم و هزینه‌های بسیار بالای آن را نبینیم، هرگز نخواهیم توانست هزینه‌ی اقتصادی و زیست‌محیطی آن را درک کنیم. در حال حاضر این هزینه‌ها کاملا نامرئی‌اند. اما واقعیت این است که هر بار که آب مصرف می‌کنیم، در جایی این هزینه‌های اقتصادی و زیست‌محیطی پرداخته می‌شود.

موسسه نجوای زمین برای فعاللیت در زمینه حفاظت از آب به شبکه جهانی ردپای آب پیوست. شبکه جهانی ردپای آب از سال ۲۰۰۸ در زمینه آب فعالیت می‌کند. کمپانی‌های بزرگ، شرکت‌های کوچک، موسسه‌های مالی، نهادهای نظارتی، موسسه‌های غیر تجاری و موسسه‌های آموزشی انتخاب شده‌اند تا به شبکه جهانی ردپای آب بپیوندند.اعضای این شبکه جهانی آخرین دستاوردها، اطلاعات و ایده‌ها را در زمینه آب با یکدیگر به اشتراک می‌گذارند.