آب

شما اینجا هستید

ماشین حساب شخضی

ردپای آب شما برابر با آب مورد نیاز برای تولید کالا و یا خدماتی است که مصرف می‌کنید. برای اینکه این میزان آب را اندازه بگیرید، می‌توانید به لینک زیر مراجعه و با وارد کردن نام کشور محل اقامت خود، مقدار ردپای آب شخصی خود را اندازه بگیرید. محاسبات بر پایه آب مورد نیاز برای تولید هر واحد از محصول در کشور مورد نظر انجام می‌گیرد. http://waterfootprint.org/en/resources/interactive-tools/personal-water-footprint-calculator/personal-calculator-extended/

 

روز جهانی آب

از سال ۱۹۹۳ سازمان ملل روز ۲۲ مارس مصادف با دوم فروردین را به عنوان روز جهانی آب نام گذاری و هر ساله برنامه‌هایی را در این روز اجرا کرده است. این روز فرصت مناسبی است تا مردم با مسائل مربوط به آب بیشتر آشنا شوند و برای تغییر وضعیت دست به اقدام بزنند. یکی از موضوعات مربوط به آب که در سال‌های اخیر مطرح و بسیار مورد توجه قرار گرفته است، بررسی میزان ردپای آب محصولات گوناگون در جهان، کشورها و واحدهای کوچکتر است.

آب بزرگ و کوچک!

اگر کمی بیاندیشیم به نظرمان بدیهی می‌آید که گوچه فرنگی‌ای که روی میز قرار دارد برای رشد به آب نیاز دارد. اما کمتر احتمال دارد که بتوانیم به همین شکل هزینه حجم عظیمی از آب را که صرف تهیه لباس، اتوموبیل و گوشت کبابی می‌شود، برآورد کنیم.

چه مقدار آب برای صیحانه مصرف می‌کنیم؟

اگر بگوییم که در فنجان قهوه‌ی اسپرسوی شما ۱۴۰ لیتر آب بکار رفته است، آیا باور می‌کنید؟ بله، ۱۴۰ لیتر! همان مقدار آبی که برای پرورش، تولید، بسته بندی و حمل و نقل دانه‌های قهوه به کار رفته است. این یک مثال ساده است که نشان می‌دهد منظور ما از "آب پنهان" به کار رفته در هر چیز چیست. اما این مثال فقط نوک کوه یخی از آب پنهان است که شما در صبحانه تان مصرف می‌کنید.

ردپای آب چیست؟

مردم آب زیادی صرف نوشیدن، پخت و پز و شست و شو می‌کنند. ولی آب به مراتب بیشتری، صرف تولید غذا، لباس، ماشین و کامپیوترهایمان می‌شود. ردپای آب به مصرف مستقیم و غیر مستقیم آب در فرآیند تولید محصول، که شامل مصرف آب و آلودگی‌های آن در سراسر چرخه تولید است، می‌پردازد.

عضویت موسسه نجوای زمین در شبکه جهانی ردپای آب

موسسه نجوای زمین به شبکه جهانی ردپای آب پیوست. شبکه جهانی ردپای آب از سال ۲۰۰۸ در زمینه آب فعالیت می‌کند. کمپانی‌های بزرگ، شرکت‌های کوچک، نهادهای نظارتی، موسسه‌های مالی، غیر تجاری و یا آموزشی انتخاب شده‌اند تا به شبکه جهانی ردپای آب بپیوندند. اعضای این شبکه جهانی آخرین دستاوردها، اطلاعات و ایده‌ها را در زمینه آب با یکدیگر به اشتراک می‌گذارند.