ردپای آب

شما اینجا هستید

چه مقدار آب برای صبحانه‌ مصرف می‌کنیم؟

ما بارش باران، جریان رودخانه‌ها و حرکت موج‌ها را می‌بینیم. ما آمدن آب از شیر دستشویی را امری کاملا عادی در نظر می‌گیریم. به ندرت به سرگذشت آب، از هنگام باریدن از ابرها تا ریخته شدن در لیوان فکر می‌کنیم.

ما به مصرف بیش از حد آب معتادیم و در عین حال، از این موضوع بی خبریم. این پرسشی ساده است: چه میزان آب برای صبحانه مصرف می‌کنیم؟ ممکن است فکر کنید که هیچ آبی برای صبحانه مصرف نمی‌کنید. اما بعد شاید به یاد آورید که برای تهیه چای یا قهوه از آب استفاده می‌کنید و البته شیری که می‌خورید. آیا به لحاظ فنی مقداری آب در آن به کار برده نشده؟ در مجموع شما حداقل ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلی لیتر آب مصرف می کنید. درست است؟

بیایید مسئله را دقیق تر بررسی کنیم. اگر بگوییم که در فنجان قهوه‌ی اسپرسوی شما ۱۴۰ لیتر آب بکار رفته است، آیا باور می‌کنید؟ بله، ۱۴۰ لیتر! این ۱۴۰ لیتر همان آب پنهانی است که در قهوه‌ی شما نهفته است. همان مقدار آبی که برای پرورش، تولید، بسته بندی و حمل و نقل دانه‌های قهوه به کار رفته است. این یک مثال ساده است که نشان می‌دهد منظور ما از "آب پنهان" به کار رفته در هر چیز چیست. اما این مثال فقط نوک کوه یخی از آب پنهان است که شما در صبحانه تان مصرف می‌کنید.

نان تست. برای آنکه یک نان تست روی میز ما گذاشته شود، معادل ۴۰ لیتر آب مصرف می‌شود. این عدد مقدار آبی است که برای تولید، حمل و نقل و سرانجام پختن نان استفاده شده. این یعنی برآورد هزینه از زبان آب. بنابراین برای یک صبحانه به سبک انگلیسی که در آن یک فنجان قهوه، دو تکه نان تست، شاید مقداری گوشت خوک، تخم مرغ و یک لیوان شیر، خورده می‌شود، ۱۱۰۰ لیتر آب هزینه دارد. این یعنی کمی بیشتر از یک متر مکعب آب. اگر تصور یک متر مکعب آب برای برایتان دشوار است، سه وان حمام پر از آب را در نظر بگیرید. سه وان پر از آب؛ این برابر است با هزینه‌ی صبحانه‌ی شما به زبان آب. از این سه وان پر از آب که صرف یک وعده صبحانه می‌شود، بیشتر از دو سوم آن صرف تهیه فرآورده‌های حیوانی می‌شود. یعنی چیزهایی مثل شیر، تخم مرغ و ژامبون. گوشتی که افراد گوشت‌خوار مصرف می‌کنند، عامل مصرف بیشترین میزان آب در زندگیشان است. هر فرد گوشت‌خوار روزانه حدود ۱۵ وان پر، آب مصرف می‌کند. گیاه خوارها نیز روزانه حدود ۸ وان پر، آب مصرف دارند. (مقدار آبی که در خاورمیانه مصرف می‌شود، به طور متوسط، حدود یک دوم تا دوسوم آبی است که یک فرد در امریکا یا اروپا مصرف می‌کند.)

عکس از (FAOWater Development and Management Unit)

 

منبع:

آب پنهان/ جلد اول/ تونی الن/ ترجمه ی آرش حسینیان