روز جهانی آب ۲۰۱۶

شما اینجا هستید

  • روز جهانی آب
  • ردپای آب

 

از سال ۱۹۹۳ سازمان ملل روز ۲۲ مارس مصادف با دوم فروردین را به عنوان روز جهانی آب نام گذاری و هر ساله برنامه‌هایی را در این روز اجرا کرده است. این روز فرصت مناسبی است تا مردم با مسائل مربوط به آب بیشتر آشنا شوند و برای تغییر وضعیت دست به اقدام بزنند. یکی از موضوعات مربوط به آب که در سال‌های اخیر مطرح و بسیار مورد توجه قرار گرفته است، بررسی میزان ردپای آب محصولات گوناگون در جهان، کشورها و واحدهای کوچکتر است.

همه ما می‌دانیم که آب چه شکلی است و چه کاربرد و نقشی در زندگی ما دارد. بارش باران، جریان رودخانه‌ها و حرکت موج‌ها را می‌بینیم. آمدن آب از شیر دستشویی برایمان اتفاقی کاملاً عادی است. اما به ندرت به سرگذشت آب، از هنگام باریدن از ابرها تا ریخته شدن در لیوان فکر می‌کنیم. ما آب پنهانی که در طول شبانه روز مصرف می‌کنیم را نمی‌شناسیم و در نتیجه درک درستی از میزان مصرف آب نداریم.

شاید با یک پرسش ساده بتوانیم میزان ردپای آبمان را بشناسیم و آن را اندازه گیری کنیم. چه میزان آب برای صبحانه مصرف می‌کنیم؟ ممکن است فکر کنید که هیچ آبی برای صبحانه مصرف نمی‌کنید. اما بعد شاید به یاد آورید که برای تهیه چای یا قهوه از آب استفاده می‌کنید و البته شیری که می‌نوشید. در مجموع شما احتمالا فکر می کنید که حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلی لیتر آب مصرف کرده اید. درست است؟

بیایید مسئله را دقیق‌تر بررسی کنیم. اگر بگوییم که در فنجان چای شما ۳۰ لیتر آب بکار رفته است، آیا باور می‌کنید؟ بله، ۳۰  لیتر! برای هر فنجان چای به طور میانگین ۳ گرم چای خشک استفاده می‌شود، بنابراین اگر یک فنجان چای ۳۰ لیتر آب مصرف می‌کند، یک فنجان چای (۲۵۰ میلی لیتری) معادل ۱۲۰ فنجان، آب نیاز دارد. این ۳۰  لیتر همان آب پنهانی است که در چای شما نهفته است. همان مقدار آبی که برای پرورش، تولید، بسته بندی و حمل و نقل چای به کار رفته است. این یک مثال ساده است که نشان می‌دهد منظور ما از "آب پنهان" به کار رفته در هر چیز چیست. اما این مثال فقط نوک کوه یخی از آب پنهان است که شما در صبحانه‌تان مصرف می‌کنید.

نان. برای آنکه یک نان روی میز ما گذاشته شود، به طور میانگین، ۴۰ لیتر آب مصرف می‌شود. این عدد مقدار آبی است که برای تولید، حمل و نقل و سرانجام پختن نان استفاده شده. این رقم را برای همه غذاهای مصرفی می‌توان اندازه گیری کرد. برای خوردن یک نان تست همراه با یک برش پنیر ۹۰ لیتر آب، برای یک عدد تخم مرغ ۶۰ گرمی به طور میانگین ۲۰۰ لیتر آب و برای یک لیوان شیر (۲۵۰ میلی لیتری) به طور میانگین ۲۵۵ لیتر آب مصرف می‌کنیم. گوشتی که افراد گوشت‌خوار مصرف می‌کنند، عامل مصرف بیشترین میزان آب در زندگی‌شان است. برای درست کردن یک ساندویچ همبرگر متوسط، ۲۴۰۰ لیتر آب مصرف شده است. در کمال ناباوری، ۹۰ درصد از مصرف آب ما انسان‌ها مربوط به مواد غذایی‌مان است؛ و این گونه ما از نقش آب در مواد غذای‌مان به کلی غافلیم.

بر اساس میانگین جهانی، هر انسان سالانه به ۱۲۰۰ متر مکعب آب نیاز دارد. از ۱۲۰۰ متر مکعب مصرف آب سالانه‌ی هر فرد، بخشی که در مصارف خانگی و یا بخش‌های صنعتی غیر زراعی و دامی استفاده می‌شود، باید از نوع آب شیرین باشد. تقریبا همه کشورهای دنیا در زمینه تامین آب مورد نیاز برای مصارف خانگی و صنعتی که به آب کوچک نیز معروف است، خود کفا هستند. معنی این جمله این است که همه کشورهای دنیا برای هر چیزی، به جز بخش کشاورزی و دامپروری، آب کافی در اختیار دارند. مشکل اصلی مربوط به مقادیر آب مورد نیاز برای مصارف کشاورزی و غذایی یا آب بزرگ است. با توجه به این‌که میزان آب در گردش رقم ثابتی است و این رقم تغییر نخواهد کرد، یک مشکل محاسباتی آشکار وجود خواهد داشت: نیاز به آب بزرگ نمی‌تواند با روند کنونی ادامه یابد. به عنوان یک راه حل نمی‌توان به کاهش ناگهانی جمعیت انسان دل بست. فکر افزایش میزان آب نیز، به لحاظ جغرافیایی، غیر عملی است. بنابراین تنها راه حلی که باقی می‌ماند رژیم غذایی است. ما هنگامی که به فروشگاه می‌رویم، میزان ردپای آب‌مان را تعیین می کنیم. مواد خوراکی‌ای که می‌خریم، پارچه‌ای که برای لباسمان انتخاب میکنیم و ...

 

منبع:

https://www.instagram.com/un_water/

http://www.unwater.org/worldwaterday/home/en/

http://waterfootprint.org/en/

آب پنهان/ جلد اول/ تونی الن/ ترجمه ی آرش حسینیان