نمایشگاه صنایع دستی

شما اینجا هستید

  • احیای صنایع دستی، مشارکت جامعه محلی، حفاظت از خرس سیاه آسیایی

نمایشگاه "صنایع دستی و حفاظت" اسفند ۱۳۹۴

حفاظت از طبیعت روش‌های گوناگونی دارد،‌ یکی از‌ این روش‌ها مشارکت جوامع محلی‌ای است که ساکنین حاشیه زیستگاه‌های‌ یک گونه در معرض خطر انقراض هستند. خرس سیاه آسیایی (بلوچی) گونه‌ای به شدت در معرض خطر انقراض است که فقط در استان‌های سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان زندگی می‌کند. منطقه بشاگرد استان هرمزگان‌ یکی از غربی‌ترین زیستگاه‌های خرس سیاه آسیایی است. بخش بزرگی از رژیم غذایی خرس سیاه در‌ این منطقه خرما (میوه درخت نخل) و همچنین پنیر داز (انتهای ساقه تازه گیاه داز) هم ‌یکی از خوراک‌های ‌این گونه است. مردم محلی ‌این منطقه برای گذران نیازهای اولیه زندگی خود از برگ‌های ‌این دو گیاه (نخل و داز) که به آن‌ها “پیش” می‌گویند; محصولاتی می‌بافتند و استفاده می‌کردند. اما امروزه به دلیل کمرنگ شدن ارزش بافت چنین محصولاتی و همچنین دشواری ‌این کار، ‌این هنر در حال از بین رفتن است.

استفاده از برگ‌های کهنه و بزرگ نخل و داز برای تولید صنایع دستی، باعث هرس ‌این گیاهان شده که هم به باروری آن‌ها کمک می‌کند و هم باعث رشد برگ‌های تازه در گیاه داز می‌شود، که دارای پنیر بیشتری (بخش خوراکی برای خرس سیاه) هستند. از سویی دیگر بازتولید ‌این صنایع دستی باعث احیای ‌این هنر بومی ‌در میان مردم منطقه شده که ‌این خود نیز به ‌ایجاد درآمدی جانبی برای مردم محلی و به وجود آمدن تفکری مثبت نسبت به ارزش‌های حفاظت از طبیعت منطقه منجر می‌شود.

در راستای احیای صنایع دستی منطقه بشاگرد، موسسه نجوای زمین و پروژه “حفاظت خرس سیاه آسیایی استان هرمزگان” از شما دعوت می‌کنند تا از نمایشگاه “صنایع دستی و حفاظت” که با هدف معرفی، ارائه و حمایت از هنر دست روستاییان و همچنین حمایت از خرس سیاه آسیایی برگزار می‌شود، دیدن کنید.

تاریخ برگزاری:

افتتاحیه: چهارشنبه 5 اسفند ساعت 17 الی 20

پنج‌شنبه و جمعه 6 و ۷ اسفند ماه ساعت 10 الی 20

مکان نمایشگاه:

خیابان شهید بهشتی، خیابان پاکستان، کوچه ساوجی نیا، پلاک ۴، واحد ۲، موسسه نجوای زمین

شماره تماس موسسه: ۸۸۵۳۲۸۶۶- ۸۸۵۳۲۸۶۷