دانستنی‌ها

شما اینجا هستید

پازن فصلنامه‌ای خصوصی و مستقل درباره پستانداران ایران و جهان برای مخاطب عمومی و متخصص است. این مجله با مدیر مسؤولی طاهر قدیریان و به سردبیری کاوه فیض‌اللهی از پاییز 1395 منتشر می‌شود.
گونه جدیدی از میمون gibbon در جنوب غربی چین کشف شده است. دانشمندان این گونه جدید را ‘Skywalker’ نامگذاری کرده اند. آنها این نام را تحت تاثیر فیلم "جنگ ستارگان" و محل زندگی این میمون که در شاخه های بالایی درختان بلند است، انتخاب کرده اند.
درباره کتاب کودک و طبیعت، درسنامه مدرسه طبیعت: نویسنده کتاب: پیترکان و استفن کلرت - مترجم کتاب: عبدالحسین وهابزاده و آرش حسینیان - ناشر کتاب: انتشارات جهاد دانشگاهی مشهد:چاپ سوم ۱۳۹۴
ما همواره شکل خاصی از زیستگاه را زیبا می‌بینیم و تلاش می‌کنیم پارک‌هایمان را به آن شکل بسازیم. در پیک‌نیک‌ها هم دنبال جوی آب، علف‌زار باز و سایه درخت می‌گردیم. این درواقع همان زیستگاه ساوان است که شباهت زیادی به توصیف کتاب مقدس از بهشت و قصر پادشاهان دارد. حتا گورستان‌های ما نیز به همین شکل طراحی می‌شوند. انسان در جنگل‌های انبوه آنقدر درخت بریده و در زمین‌های مرتعی آنقدر درخت کاشته که به استاندارد ذهنی‌اش از تراکم ایده‌آل برسد.
همیشه هنگامی که سال نو می­‌شود، ما هم برنامه‌­هایی برای نو شدن زندگیمان داریم. اول بهار زمان نو شدن طبیعت فرصت مناسبی است برای شروع دوباره و ایجاد چالش­‌های جدید برای بهتر شدن و تغییر در جهان اطرافمان. ولی همه­ می­‌دانیم که ثابت قدم بودن خیلی دشوار است، پس اگر به الهام نیاز دارید به الگوهای مورد علاقه ما که اتفاقاً از جانوران هستند نگاهی بیندازید.
به افتخار تمامی مادرها؛ حتی آن‌هایی که در طبیعت هستند زن‌ها موجوداتی سرشار از احساس و مهربانی هستند و این ویژگی به مادر بودن آن‌ها نیز مرتبط است. به همین مناسبت می‌خواهیم تعدادی از مادران دنیای وحش را که مانند همه مادران تمامی لحظات خود را صرف کودکان‌شان کرده‌اند، به شما معرفی کنیم.
محبوب‌ترین گونه‌های جانوری جهان کدامند؟ ۱۴ هزار نفر از ۱۶۲ کشور جهان در رای‌گیری محبوب‌ترین گونه‌های جانوری جهان شرکت کرده‌اند. این رای‌گیری توسط موسسه آرکایو (ARKIVE) انجام شده است. هدف این موسسه ترویج حفاظت از گونه‌های در حال انقراض، از طریق جمع‌آوری تصاویر، فیلم، عکس و صدای حیات وحش است. و حالا شما با محبوب‌ترین جانورها آشنا خواهید شد.
دنا، توله خرسی که توسط محیط بانان از روستای خفر از توابع بخش پادنای بزرگ سمیرم در استان اصفهان، نجات یافته به کلینیک حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست واقع در پارک پردیسان تهران منتقل شده است تا تحت مراقبت متخصصان حیات وحش قرار گیرد.
میانگین جهانی آب مجازی برخی از محصولات آب مجازی، میزان آبی است که در فرآیند تولید یک کالا یا یک محصول کشاورزی از لحظه شروع تا پایان، با توجه به شرایط اقلیمی، زمانی و مکانی مصرف می‌شود.
حفاظت از نهنگ‌ها چه فايده‌اى دارد. در واقع به اين پستاندار عظيم مهندس اكوسيستم هم مي‌گویند.

صفحه‌ها