محبوب‌ترین گونه‌های جانوری

شما اینجا هستید

  • محبوب‌ترین گونه‌های جانوری جهان کدامند؟

۱۴ هزار نفر از ۱۶۲ کشور جهان در رای‌گیری محبوب‌ترین گونه‌های جانوری جهان شرکت کرده‌اند . این رای‌گیری توسط موسسه آرکایو (ARKIVE) انجام شده است. هدف این موسسه ترویج حفاظت از گونه‌های در حال انقراض، از طریق جمع‌آوری تصاویر، فیلم، عکس و صدای حیات وحش است. اولویت فعلی آرکایو تکمیل مشخصات صوتی و تصویری برای 17 هزار گونه‌ای است که در فهرست سرخ اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN) قرار دارند.

و حالا شما با محبوب‌ترین جانورها آشنا خواهید شد.

 

۱۰. پلنگ آمور

پلنگ آمور ‌یکی از در معرض خطرترین گربه‌سانان جهان است. امیدواریم ‌این جانور با بودن در لیست ۱۰ جانور محبوب، بیشتر شناخته شود. ‌این جانور فقط در شمال شرقی روسیه و تنها در‌ یک جمعیت جدا افتاده زندگی می‌کند. تنها ۳۵ عدد پلنگ آمور در طبیعت باقی مانده است.

  • در‌ایران، ما‌ یک گونه پلنگ به نام "پلنگ‌ایرانی" داریم که به عنوان سنگین‌ترین پلنگ دنیا نیز شناخته می‌شود و در بسیاری از مناطق کوهستانی کشور زندگی می‌کند.

 

 

۹. اورانگوتان بورنئو

اورانگوتان موجودی زیبا است که کاملا لیاقت بودن در لیست محبوب‌ترین‌ها را دارد. اورانگوتان ‌یعنی "فردی از جنگل". ‌این گونه در معرض انقراض قرار دارد و زیستگاه آن تنها به جزیره بورنئو محدود شده است. اورانگوتان‌ها روی درخت می‌خوابند و به عنوان بزرگترین جانوران درخت‌زی در جهان شناخته می‌شوند.

 

 

۸. پلنگ برفی

جایگاه هشتمی‌ پلنگ برفی، نشان دهنده علاقه جهانی به ‌این گربه بزرگ زیبا و تهدید شده است. پلنگ برفی دمی ‌بلند و ضخیم دارد که برای حفظ تعادل از آن استفاده می‌کند. ‌این جانور می‌تواند ۱۶ متر بپرد. پلنگ برفی به خوبی با زیستگاه سرد خود به وسیله موی ضخیم و پنجه بزرگ سازگار شده است. پلنگ برفی گونه‌ای در خطر انقراض است که متاسفانه به شدت هم شکار می‌شده. خیلی‌ها پلنگ برفی را به عنوان موجودی پنهان کار می‌شناسند.

 

 

۷.‌یوزپلنگ

یوزپلنگ به عنوان سریع‌ترین پستاندار خشکی در جهان شناخته می‌شود که به سمت جایگاه هفتم در حال دویدن است. جای شگفتی نیست که با وجود سینه‌ای فراخ، بدنی کشیده و عضلانی و خال‌های زیبا نام یوز را در ‌این فهرست ببینیم. ولی ‌این جانور جایگاه به شدت آسیب پذیری دارد. خال‌های بدن و صورت هر‌ یوز همانند اثر انگشت در انسان‌ها، منحصر به فرد است.

 

 

  • جالب است که بدانیم در‌ایران زیر گونه‌ی‌ یوز آسیایی زندگی می‌کند که این روزها زیستگاه آن از گستره آسیا تنها به بخش‌های مرکزی ایران محدود شده است و به شدت در آستانه انقراض قرار دارد. واژه‌ یوز به معنای شکارکننده است، در نتیجه ‌یوزپلنگ به معنی پلنگ شکاری است.

 

۶. ششمین جانور محبوب جهان کدام است؟ پاندای قرمز. اگر چه‌ این جانور در کشورهای بومی‌خود حفاظت می‌شود ولی هنوز به علت از دست دادن زیستگاه و تجارت پوستش، آسیب پذیر است. پاندای قرمز موجودی استثنایی در ‌ایجاد صداهایی مانند سوت و صداهایی برای برقراری ارتباط به شمار می‌آید.

 

 

۵. خرس قطبی

جایگاه پنجم به خرس قطبی رسیده است. خرس قطبی با رنگ سفید متمایز، بینی و چشمان سیاه و پنجه‌های بزرگ، بی‌شک‌ یکی از موجودات قابل توجه است. ولی متاسفانه گرمایش جهانی که منجر به آب شدن‌ یخ‌های سرزمین‌های قطبی شده،‌ این جانور را در معرض خطر انقراض قرار داده است. خرس قطبی بزرگترین گوشتخوار زنده زمین به شمار می‌آید.

  • ما در‌ایران نیز دو گونه خرس داریم. خرس قهوه‌ای که در شمال و غرب کشور زندگی می‌کند و خرس سیاه آسیایی که در جنوب و جنوب شرقی کشور زندگی می‌کند.

 

 

۴. گرگ خاکستری

چهارمین جانور محبوب جهان گرگ‌ها هستند. گرگ‌ها جانوران ویژه و مظهر ترس و احترام‌اند. گرگ بزرگترین عضو خانواده سگ‌سانان است. پیش‌تر، گرگ‌ها لقب وسیع‌ترین پراکنش در جهان را بین پستانداران به خود اختصاص داده‌بودند، در حالیکه اکنون پراکنش آن‌ها خیلی محدودتر شده است. امیدواریم که لقب چهارمین جانور محبوب دنیا توجه دنیا را به ‌این گونه جلب کند.

‌* این گونه در اکثر مناطق کشورمان دیده می‌شود، ولی در سال‌های اخیر به دلیل کم شدن طعمه، شکار و استفاده از طعمه مسموم، جمعیت آن‌ها به شدت کاهش یافته است.

 

 

۳. فیل افریقایی

مدال برنز به فیل تعلق می‌گیرد که ۵٪ از کل آرا را به خود اختصاص داده است. شاید فیل می‌توانست بین احساساتی‌ترین جانوران هم رتبه بالایی کسب کند. ولی بیشترین دلیل رای آوردن آن هوش بالای ‌این جانور بوده است.

 

 

۲. ببر

ببر دومین جانور محبوب جهان است و به عنوان نماد حفاظت در دنیا شناخته می‌شود. بدن ببر راه راه است و هیچ دو ببری الگوی راه راه بدنشان شبیه‌ی یدیگر نیست. ببرها برعکس گربه‌سانان دیگر، شناگرهای ماهری هستند و حتی برای فرار از گرما به داخل آب می‌روند تا خنک شوند. مهمترین دلیل رای بالای ببر قدرت و شجاعت آن است.

  • حتما اسم ببر مازندران را شنیده‌اید؟ این ببر تا چند دهه پیش در‌ایران زندگی می‌کرده و شاید می‌توانست‌ یکی از محبوب‌ترین گونه‌های جانوری ما در ‌ایران لقب بگیرد.

 

 

۱. محبوب‌ترین جانور جهان کدام است؟

خوب،‌ یک راهنمایی برای محبوب‌ترین جانور جهان: پر دارد ولی پرواز نمی‌کند.

شتر مرغ؟ نه شتر مرغ نیست. نام‌ این جانور کاکاپو است. کاکاپو تنها طوطی جهان است که پرواز نمی‌کند و برخلاف خیلی از پرنده‌ها شب‌ها فعال است. کاکاپو نه تنها بزرگترین طوطی جهان بلکه سنگین‌ترین نیز هست.

کاکاپو ۹٪ از کل آرای مردم در این رای‌گیری را کسب کرده است. ‌این جانور فقط در نیوزلند‌ یافت می‌شود. امیدواریم لقب محبوب‌ترین جانور جهان توجهی که‌این جانور نیاز دارد را به او جلب کند. مهمترین دلیل انتخاب‌ این جانور وضعیت به شدت در حال انقراض آن در جهان است.

 

  

 

منبع: http://www.arkive.org/worlds-favourite#worldsFavourite