رویاهای شیرین در سال ۹۵

شما اینجا هستید

 

  • رویاهای شیرین در سال جدید

 

همیشه هنگامی که سال نو می­‌شود، ما هم برنامه‌­هایی برای نو شدن زندگیمان داریم. اول بهار زمان نو شدن طبیعت فرصت مناسبی است برای شروع دوباره و ایجاد چالش­‌های جدید برای بهتر شدن و تغییر در جهان اطرافمان. ولی همه­ می­‌دانیم که ثابت قدم بودن خیلی دشوار است، پس اگر به الهام نیاز دارید به الگوهای مورد علاقه ما که اتفاقاً از جانوران هستند نگاهی بیندازید.

 

ورزشکار شویم:

خیلی از ما اول سال نو به خودمان قول می­‌دهیم که بیشتر ورزش کنیم. ولی بر خلاف تصمیمان، با گذشت ماه­‌ها، خیلی ساده انگیزه­‌هایمان از بین می­‌رود. به هرحال در دنیای طبیعی، فعال بودن به خاطر زنده ماندن، برای خیلی از جانوران، حیاتی است. مرغ مگس خوار، نه تنها کوچکترین گونه پرنده جهان است بلکه یکی از فعال‌ترین گونه­‌ها نیز هست. این پرنده برای شناور ماندن روی هوا و تغذیه از شهد گل­‌ها باید در هر ثانیه ۸۰ بار بال بزند و برای نمایش جفت‌گیری این تعداد به ۲۰۰ بار در ثانیه هم می­‌رسد.

  • دفعه آینده که برای رفتن به باشگاه شک داشتید به مرغ مگس خوار فکر کنید.

 

بیشتر دوستدار محیط زیست باشیم:

همه ما در مورد کاهش زباله، استفاده مجدد و بازیافت آن شنیده‌­ایم. سال نو فرصت مناسبی برای ایجاد تغییر است. زباله­‌ی بیش از اندازه یکی از بزرگترین چالش­‌های پیش روی محیط زیست است. بنابراین امسال تلاش کنیم تا آنجایی‌ که می­‌توانیم زباله کمتری تولید کنیم. معنی بازیافت استفاده از آشغال نیست، بلکه پیدا کردن راهی خلاقانه برای استفاده دوباره از همه چیز است؛ که این می­‌تواند به پس انداز پول هم منجر شود. اگر کمی نیاز به الهام دارید به عکس­‌های لانه­‌ی کودن قهوه­‌ای نگاه کنید که چطور خلاقانه از بازیافت پسماندهای وسایل ماهیگیری ساخته شده است.

  • دفعه بعد که خواستید زباله­‌ای را دور بریزید به یاد کودن قهوه­‌ای بیفتید و راهکاری خلاقانه برای استفاده مجدد از زباله خود پیدا کنید.

 

مهارت­های گوناگون یاد بگیریم:

داشتن سرگرمی و مهارت­‌های جدید گاهی اوقات خیلی راضی کننده هستند. مهارت­‌های جدید نه تنها فکر ما را بازتر می­‌کنند بلکه راهی عالی برای آشنا شدن با انسان­‌های جدید هستند. تنها مشکل این است که چه مهارت یا سرگرمی‌ای بیشتر ما را جذب می­‌کند؟ رقص، باغبانی، آشپزی، یوگا، آواز، ساز و ...، لیستی بدون انتها. اگر هنر بیشتر برای شما جالب است، پیشنهاد ما به شما بافتن بافتنی است. اگر عنکبوت می­‌تواند شبکه‌ای پیچیده ببافد، حتما شما هم می­‌توانید.

  • برای یادگیری مهارت‌های جدید توانایی­‌های جانوران برای بقا از بهترین الگوها خواهد بود.

 

بیشتر سبزیجات بخوریم:

همه ما اهمیت سالم غذا خوردن را می­‌دانیم، اما لحظه­‌ای که با انتخاب بین خوردن بروکلی و بیسکویت شکلاتی مواجه می­‌شویم، وسوسه قدرت خودش را به ما نشان می­‌دهد. اگر دنبال نیروی اراده‌ای برای سالم­‌تر بودن هستید به پاندای غول پیکر فکر کنید. پاندا روزی بین ۱۰ تا ۱۸ کیلوگرم برگ گیاه بامبو می‌خورد و تنها قادر است بخش کوچکی از  این بامبوها را هضم کند.

  • دفعه آینده که خواستید بین خوردن سبزیجات و خوراکی­‌های دیگر انتخاب کنید به پاندا و ۱۸ کیلو برگ بامبو فکر کنید.

 

به همدیگر دست یاری دهیم:

جهان جای بهتری خواهد بود اگر همه ما به همدیگر دست یاری برسانیم. فرصت­‌های زیادی برای کارهای داوطلبانه وجود دارد، بنابراین امسال هدف شما می­‌تواند بیشتر وقت گذاشتن برای جامعه­‌تان باشد. فقط انسان­‌ها نیستند که رفتارهای نوع دوستانه دارند. به عنوان مثال خفاش خون آشام ماده­‌ی سیر، غذای خود را از طریق قی کردن آن با همراهان گرسنه خود تقسیم می‌کند. خوشبختانه ما انسان­‌ها، با وقت گذاشتن برای کمک به مسئله­‌ای با ارزش، به راحتی می­‌توانیم تغییر ایجاد کنیم.

  • طبیعت و جانوران الگوهای عالی برای نشان دادن فداکاری و یاری رساندن هستند.

 

امید به آینده:

خیلی از ما در زندگی مشکلات متعددی داریم که گاهی تلاش برای رسیدن به اهدافمان را دشوار می­‌کند. اما تلاش و امید دو واژه­‌ای هستند که هیچ گاه بدون دیگری معنای کاملی نخواهند داشت. شاید در کشور ما پرنده­‌ای به نام درنای سیبری برای ما نمادی از امید باشد. سال­‌ها پیش فقط یک خانواده از درنای سیبری در فصل مهاجرت به تالاب فریدونکنار می­‌آمدند. ولی با گذشت سال­‌ها پرنده ماده و فرزند این خانواده از بین رفتند و در ۸ سال گذشته پرنده نر تنها بازمانده از جمعیت غربی درنای سیبری یا آخرین درنای سیبری مهاجر به ایران، به تنهایی ۳۰۰۰ کیلومتر از سیبری به شمال کشور مهاجرت کرده است. این پرنده هر سال با تلاش برای رسیدن به ایران برای دوستداران حیات وحش و دوستداران پرندگان، امید به همراه می­‌آورد.

  • هرگاه ناامیدی سراغتان آمد به یاد درنای سیبری و تلاشش برای بقا بیفتید و از آن نیرو بگیرید.

 

بر ترس غلبه کنیم:

اغلب افراد موفق اعتماد به نفس بالایی نیز دارند. این افراد با اعتمادی که به خود و توانایی­‌های خود دارند، به سمت موفقیت حرکت می‌کنند. درسال جدید شما هم می­توانید اعتماد به نفس خود را بالا ببرید و بدون ترس و اضطراب مسیر را به سمت موفقیت طی کنید. یکی از الگوهای شما در این راه می‌تواند تشی باشد. این جونده که یکی از شکارهای پلنگ است، هنگام فرار از چنگال پلنگ ناگهان می­‌ایستد و پلنگ از پشت با جانور برخورد می‌کند و خارهای آن در صورت و بدن پلنگ فرو می‌رود. درواقع در این وضعیت تشی با تکیه بر توانایی­‌هایش، دویدن را انتخاب و به این ترتیب از چنگال پلنگ رهایی پیدا می‌کند.

  • دفعه آینده که برای انجام کارهایتان ترس سراغتان آمد به یاد بیاورید که تشی از چنگال یکی از قدرتمندترین شکارچیان جهان نجات پیدا می‌کند، پس شما هم می­توانید بر ترس خود غلبه کنید و پیروز شوید.

 

کمتر لجبازی کنیم:

گاهی اوقات در زندگی لجبازی و پافشاری نکردن بهترین کار است؛ ترک کردن و رفتن به جای مبارزه و هدر دادن انرژی، می­‌تواند بهترین گزینه باشد. یکی از جانورانی که در شرایط بحرانی همین کار را می­‌کند، آگامای سروزغی است. این جانور هنگام احساس خطر با حرکات سریع بدن و حفر کردن زمین به درون ماسه یا شن پناه می­‌برد و خود را از مواجهه با خطر مصون نگاه می­‌دارد.

  • اگر زمانی احساس کردید انرژیتان هدر می­‌رود یاد آگامای سروزغی بی‌افتید و کمی به خود استراحت دهید.

 

منبع:

http://blog.arkive.org/

http://shinkarenkostas.livejournal.com